ما را حمایت کنید
 • دبیرستانی - کنکوری

  فرا

تبلیغ 1
تبلیغ 1
تبلیغ 2
تبلیغ 3
تبلیغ 5
تبلیغ 5

تازه های سایتپست ویژه : آموزش کامل تکنیک های تست‌زنی در 10 ثانیه با نگاه

2 400x400734194 آموزش کامل تکنیک های تست‌زنی در 10 ثانیه با نگاه

آموزش کامل تکنیک های تست‌زنی در 10 ثانیه با نگاه

روش تست زنی تیم آموزشی مهندس محمدطلوعی روشی است که در آن از خصوصیات ذهنی طراح سؤال برای رسیدن به پاسخ درست کمک گرفته می‌شود. از آنجا که چیدمان سوالات و پاسخ ها هر سال پیچیده و حساب شده تر می‌شود، این روش در آزمون های سال‌های اخیر کارآیی بیشتری دارد.جهت مشاهده توضیحات کلیک کنید.

منابع المپیاد زیست شناسی ( مرحله اول )

منابع المپیاد زیست شناسی ( مرحله اول )


1. بیولوژی کمپبل ( زیست شناسی کمپبل ) 2. بیولوژی سولومون ( زیست شناسی سولومون )

در مرحله اول برای دانش آموزانی که قصد آماده شدن برای المپیاد زیست شناسی را دارند – در کنار مطالعه کتاب های درسی و موازی با آن – مطالعه یک کتاب زیست شناسی عمومی ضروری است. در بین کتاب های زیست شناسی عمومی – بیولوژی کمپبل و بیولوژی سولومون از محبوبیت و مقبولیت بیشتری برخوردار هستند. بیولوژی کمپبل که به دو شکل ترجمه شده ( در چهار جلد ) و انگلیسی ( زبان اصلی در یک جلد ) موجود می باشد تا قبل از چاپ و انتشار نسخه ترجمه شده بیولوژی سولومون اصلی ترین منبع مطالعاتی دانش آموزان داوطلب شرکت در المپیاد زیست شناسی بود. هنوز نیز برخی از افراد از این کتاب استفاده می کنند. انتخاب بین بیولوژی کمپبل و بیولوژی سولومون به خود دانش پژوه بستگی دارد ولی در ادامه نکاتی را خواهیم گفت که به این انتخاب کمک کند:

 • از لحاظ سطح علمی – بیولوژی سولومون اندکی بالاتر و در نتیجه دشوار تر از بیولوژی کمپبل است.
 • در نتیجه مطالعه بیولوژی سوولومون برای دانش آموزان سال های آغازین مقطع دبیرستان باید با کمک دبیر و معلم زیست شناسی صورت بگیرد.
 • بیولوژی کمپبل ترجمه شده حداقل در ترجمه های پیشین از ترجمه خوبی برخوردار نبود و اشتباهات املایی یا دستوری فراوانی در آن وجود داشت. احتمالا این مشکل در چاپ های جدید رفع شده است.
 • واژه هایی که دانش آموز برای اولین بار با آن ها مواجه می شود و هیچ گونه توضیحی در مورد آن ها داده نشده است در بیولوژی سولومون بسیار بیشتر است.
 • متن و نحوه بیان بیولوژی کمپبل انگلیسی ساده تر روان تر و قابل فهم تر است.

به طور کلی برای دانش آموزانی که قصد دارند کاملا مستقل کار کرده و خودخوانی کنند توصیه می کنیم از بیولوژی کمپبل استفاده کرده و دانش آموزانی که قصد دارند به همراه یک معلم یا استاد کار کنند بیولوژی سولومون را توصیه می کنیم.
برای دانلود نسخه انگلیسی این کتاب ها می توانید به بخش کتاب های زیست شناسی وبسایت مراجعه کنید.
منابع تخصصی المپیاد زیست شناسی ( مرحله دوم )


بعد از مطالعه کامل و دقیق یک کتاب زیست شناسی عمومی مثل سولومون یا کمپبل و بعد از حل کردن نمونه سوالات زیادی برای مطالب مطالعه شده – دانش پژوه تا حدود زیادی برای شرکت در مرحله اول المپیاد زیست شناس آماده شده است و اگر مطالعه خوبی انجام داده و سوال های زیادی حل کرده باشد احتمال قبولی در مرحله اول زیاد است. در این قسمت نوبت به مطالعه کتاب های تخصصی برای شرکت در آزمون مرحله دوم و دوره تابستانی است. هر چند مطالعه این کتاب ها برای مرحله دو است ولی مطالعه قبل از آزمون مرحله اول نیز می تواند به افزایش شانسی قبولی کمک زیادی بنماید.
فقط دقت به این نکته ضروری است: بارها از دانش آموزان شنیده ایم که ده ها کتاب مختلف را خوانده اند ولی وقتی سوال هایی بسیار ساده از این کتاب ها طرح می شود قادر به پاسخگویی نیستند. به یاد داشته باشیم که فقط خواندن مهم نیست. باید علاوه بر خواندن خوب بفهمید – یاد بگیرید و به خاطر بسپارید. برای آشنایی با روش های درست مطالعه بخش مشاوره سایت را ببینید.
به یاد داشته باشیم که در المپیاد سوال هایی طرح نمی شوند که با یک دور روزنامه وار خواندن یک کتاب بتوان به آن ها پاسخ داد. باید مطالب کتاب ها را خوب یاد بگیرید به خاطر بسپارید به یاد داشته باشید و بتوانید تحلیل کنید تا اگر از قدرت حل مسئله ی خوبی هم برخوردار بودید بتوانید به سوالات به درستی پاسخ دهید.
کیفیت مطالعه ( چگونه خواندن )* بسیار مهم تر از کمیت آن ( چقدر خواندن ) است

3. بیوشیمی ( لنینجر – هارپر – استرایر – دولین )

برای مطالعه منابع تخصصی چند راه وجود دارد. یکی اینکه به ترتیب سر فصل های کتاب های زیست شناسی عمومی – همان مباحث را به ترتیب از کتاب های تخصصی مطالعه کنیم. همچنین می توان همه منابع مهم را کنار هم و موازی هم پیش برد.
یکی از موضوعات مهمی که باید مطالعه شود بیوشیمی است. بیوشیمی که هر سال بخشی از سوالات آزمون های مرحله اول و دوم را به خود اختصاص می دهد علم مطالعه ملکول های زیستی است. برای مطالعه بیوشیمی 4 کتاب تخصصی وجود دارد که عبارت اند از: بیوشیمی لنینجر – بیوشیمی پزشکی هارپر – بیوشیمی استرایر – بیوشیمی دولین
در بین این کتاب ها از نظر بنده بیوشیمی لنینجر می تواند برای دانش آموزان داوطلب شرکت در المپیاد زیست شناسی مفید واقع شود. چرا که در مرحله اول نسبت سایر کتاب ها از ترجمه مناسب و متن ساده و روانی برخوردار است. همچنین در این کتاب سعی شده تمام واژه های تخصصی توضیح داده شوند و دانش آموز در مطالعه این کتاب سردرگم نمی شود. علاوه بر این ها دیدگاه نویسنده این کتاب به بیوشیمی یک دیدگاه زیست شناسی سلولی و مولکولی است و به نحو مناسبی به آموزش مفاهیم پرداخته است.
در بیوشیمی هارپر همانگونه که از نامش پیداست به بررسی بیوشیمی پزشکی پرداخته شده و علم بیوشیمی از دیدگاه بالینی بررسی شده است ( که چندان به درد دانش آموزان المپیادی نمی خورد ) در بیوشیمی استرایر دانش آموز با واژگان تخصصی ای مواجه می شود که تعریف برای آن ها در کتاب وجود ندارد و این موضوع باعث سردرگمی دانش پژوه می شود. بیوشیمی دولین نیز علاوه بر داشتن رویکر بالینی و پزشکی – از حجم بسیار زیادی نیز برخوردار است.

در بخش دانلود کتاب های زیست شناسی می توانید نسخه الکترونیکی ( pdf ) انگلیسی این کتاب ها را دریافت نمایید.
4. زیست شناسی سلولی و مولکولی

برای دانش آموز داوطلب المپیاد زیست شناسی ، کتاب های تخصصی زیست شناسی سلول و مولکولی مثل آلبرتز و لودیش و … بسیار پیشرفته و پیچیده هستند و در مراحل ابتدایی هیچ نیازی به مطالعه این کتاب ها وجود ندارد. برخی از کتاب ها در رابطه با موضوع زیست شناسی سلولی و مولکولی وجود دارند که مخصوص داوطلبان شرکت در المپیاد های زیست شناسی تالیف شده اند. یکی از این کتاب ها که بسیار توصیه می شود، کتاب زیست شناسی سلولی تالیف محمد حسین امیری است. در این کتاب علاوه بر آموزش مفاهیم مورد نیاز در هر فصل، در انتهای فصل نیز سوالات المپیادی پیشرفته و دشواری آورده شده است که دانش پژوه را به فکر کردن وا می دارد. بیشتر این سوالات از آزمون های مرحله دوم یا دوره تابستانی المپیاد های زیست شناسی جمع آوری شده اند.

81 ديدگاه

 1. م.ت می‌گه:

  سلام.من امسال میرم اول دبیرستان از الان شروع کنم خوبه؟
  ببخشید با رشته ریاضی هم میشه تو المپیاد زیست شرکت کرد؟

 2. اصغر می‌گه:

  با سلام
  من امسال میرم اول دبیرستان ، آیا الان وقت خوبیه برا اینکه شروع کنم به خوندن برای المپیاد؟؟ لطفا اگه میشه یه معلم خوب برا المپیاد زیست به من معرفی کنید چون خیلی جدی می خوام درس بخونم.
  با تشکر

  • fera می‌گه:

   سلام و با آرزوی موفقیت برای شما به وب سایت المپیاد ایران جهت معرفی مدرس مراجعه فرمایید .

 3. نورانی می‌گه:

  سلام و خسته نباشید. من دانش آموز سال سوم تجربی هستم و اگه از الان شروع کنم میتونم تا مرحله ۱ خودمو برسونم? هیچ پیش زمینه ای هم ندارم برای المپیاد.

 4. مکارقلی می‌گه:

  سلام وارد سال دوم میشم ورشته تجربی رو انتخاب کردم می خواستم بدونم اگه از الان شروع کنم بخونم انشاءا… میتونم پزشکی قبول شم؟
  لطفا زودتر پاسخ من رو بدید

 5. منجمی می‌گه:

  سلام،من امسال میروم دوم،و می خواهم جلوتر از کلاس زیست دوم را بخونم،اما در کتاب های زیست آموزش پرورش کلمه های بیشتر،اکثر،همیشه و…خیلی وجود دارد که اینها در کنکور مهمند،آیا اینها برای المپیاد خواندن هم مهمند؟؟؟؟؟؟
  و آیا الان برای من دیرنیست شروع کنم؟

 6. صادق می‌گه:

  با سلام خدمت شما
  من اطلاعات زیادی از المپیاد ندارم
  پارسال ک دوم بودم متاسفانه قبول نشدم
  می خواستم بدونم من که ی بار شرکت کردم بازم میتونم شرکت کنم؟
  اگه میتونم و بخوام از الان بخونم ب نظرتون حداقل روزی چند ساعت باید بخونم تا بتونم کتب درسی و کمپبل و اگر شد لنینجر و گایتون رو تا قبل از م1 بخونم؟
  و این که زیست سال اول خیلی مهم هست یا ن؟با دقت بخونم یا روزنامه وار؟
  در ضمن وضعیتم از نظر درک مطلب خوب هست
  خواهشا هر چ زودتر ج بدین
  مرسی

  • fera می‌گه:

   بله بازم می تونید شرکت کنیدو حداقل روزی 4 ساعت خوبه زیست سال اول تا اندازه ای مهم هستش

 7. مینا می‌گه:

  سلام
  تو المپیاد زیست شناسی چند نفر می تونن مدال طلا بیارن وچند نفر می تونن برنز یا نقره بیارن؟

 8. امير می‌گه:

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون
  من امسال میرم اول دبیرستان و میخواستم توی المپیاد زیست شرکت کنم از چند نفر شنیدم که این المپیاد یه قسمت داره که عملیه و باید تو آزمایشگاه تشریح انجام بدیم میخواستم ببینم که این گفته صحت داره یا نه؟؟؟؟
  و یه سوال دیگه اگه بخوام از الان شروع کنم باید حدودا روزی چند ساعت برای المپیاد بخونم؟؟؟؟
  و بازم ممنون از سایت خوبتون

  • fera می‌گه:

   برای المپیاد مرحله اول که عملی نداره ، اگر می خواهید از الان شروع کنید روزانه 3 ساعت مطالعه کنید.

 9. مونا می‌گه:

  سلام
  خوب به نظرتون از کجا می تونم اطلاعاتی رو که می خوام بدست بیارم؟

 10. مونا می‌گه:

  سلام

  میشه بگید کلاً از نظر روانی ترجمه و توضیح بهتر مطالب ، کمپبل بهتره یا سولومون ؟

  و من تو بعضی سایتا خوندم برن و لوی بعضی مطالب رو بهتر توضیح داده نسبت به گایتون آیا این درسته؟

  در ضمن تو همون سایتا نوشته بود چون گایتون فیزیولوژی پزشکی واسه المپیاد زیاد خوب نیست ولی برن و لوی کم تر از بحث خارج شده و کم تر نکات پزشکی داره نظر شما چیه؟

 11. حسین می‌گه:

  واسه امپیاد فیزیولوژی گیتون خوبه یا برن ولوی؟؟؟ اگه میشه جواب بدین یا به ایمیلم بفرستین > در ضمن به سوال قبلیم جواب ندادین!!!!

 12. زهرا می‌گه:

  سلام من تازه دارم به اول دبیرستان میرم میخوام المپیاد زیست شرکت کنم باید چ کار کنم؟چ جوری باید ثبت نام کنم؟منابع چ بگیرم ؟آیا برای المپیاد زیست اول باید ب کتابهای زیست سالهای بعد مسلط بود؟زود تر اعلام مکنید لطفا

 13. حسین می‌گه:

  اگه یکی بخواد سولومونو بخونه باید حتما معلم خصوصی داشته باشه یا اگه معلم مدرسشون قوی باشه می تونه از اونم بپرسه ؟ ( او جا که گفتین مطالعه بیولوژی سوولومون برای دانش آموزان سال های آغازین مقطع دبیرستان باید با کمک دبیر و معلم زیست شناسی صورت بگیرد.) و اون جا که گفتین واژه هایی که دانش آموز برای اولین بار با آن ها مواجه می شود و هیچ گونه توضیحی در مورد آن ها داده نشده است در بیولوژی سولومون بسیار بیشتر است. اون وقت می تونم معنی و توضیح این واژه هارو از تو اینترنت پیدا کنم ؟ و کلاً سولومون بهتره یا کمپبل (اگه یکی بخواد خودش بخونه واشکالاشو از اینترنت حل کنه واز معلمش بپرسه) ببخشین زیاد شد !!! لطفاً راهنماییم کنین.

 14. tt می‌گه:

  سلام
  سال سوم تجربی هستم
  کمپبل و سولومون رو هم دارم
  اگه از امسال شروع کنم و خودم بخونم موفق میشم ؟
  حدودا چند ساعت در روز باید بخونم ؟
  ممنون از سایتتون

  • fera می‌گه:

   سلام هیچ وقت دیر نیست

   برای ساعت مطالعه هم کیفی است نه کمی و بستگی به توانایی یادگیری شما دارد سعی کنید ارام ارام شروع نموده و افزایش دهید.

 15. امیر می‌گه:

  سلام
  من دارم می روم کلاس هشتم .همون سوم راهنمایی دیم.
  من تو سمپادم و درمدرسه ما کتاب علوممان تفکیک شده و برای هر مبحث مثل شیمی و زیست و فیزیک معلم های جدا داریم.
  من زیست دوستدارم و می خواهم توی المپیادش شرکت کنم در آینده.
  آیا اول باید کتاب های درسی دبیرستان را بخوانم؟
  من فصول1و2و4و5وتاحدودی6ومقداری از فصل هفت زیست سال دوم را بلدم در حد کتاب.
  فصل1و2و3و4و5و6 را بلدم از زیست سال سوم.
  تا حدودی هم از فصل1 کتاب زیست پیش را خوانده ام.
  درباره مباحث فیزیولوژی بدن ،کتاب های دبیرستان کافیه؟
  کتاب فیزیولوژی بدن انسان مدرسه 1و2 اش را دارم.
  جلد پنج سولومون هم دارم.
  زیس گیاهی مدرسه هم دارم.
  بگویید حالا من از کدام و چگونه و چند ساعت بخوانم

  • fera می‌گه:

   ابتدا بر کتاب های دبیرستان مسلط شوید سپس از دبیر زیست شناسی ، اسم منابع اصلی که کتاب های درسی از روی آنها تالیف شده را پرسیده و مطالعه فرمایید فعلا منابع موجود شما کافی است.

 16. فاطیما می‌گه:

  سلام … برای تابستان چند ساعت باید روزی برای المپیاد درس بخوانیم… ساعت استانداردش چقدره؟؟

 17. genius one می‌گه:

  من الان کتاب های کمبپلو خریدم تنهایی تا سر فصل دوم خوندم

 18. genius one می‌گه:

  ببخشید یه سوال
  اگه از الان شروع کنم به خوندن کتاب های کمبپل میتونم موفق بشم چون باید هر 6 تا جلدو بخونم؟

 19. مینا می‌گه:

  لطفا زمان برگزاری ازمون مرحله اول المپاد زیست سال 93 را در سایت قراردهید یا ایمیل کنید.
  با تشکر

 20. مینا می‌گه:

  سلام با تشکر از مطالب بسیار خوبتون مخواستم بدونم برای مرحله اول تست ها به صورت مسئله است یا فقط از مطالب خواندنی که در کمپل است میاید؟

  میخواستم بدونم از فقط کتاب های کمپل را بخوانیم دیگر احتیاجی به سولومون نیست یا باز هم باید بخوانیم؟

 21. سارا می‌گه:

  من سال دوم ریاضی هستم ایا می توانم در المپیاد زیست شرکت کنم یا نه ؟ چون رشته من ریاضی است ایا می توانم المپیاد زیست شرکت کنم

 22. محمدرضا قربانی می‌گه:

  عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود

 23. فاطیما می‌گه:

  پس کتاب های اصول بیوشیمی، ضروریات بیوشیمی و یا شرح کامل بیوشیمی بهتر هستند ………….ممنون سعید فروزانیان پزشکی بجنورد

 24. سلام.
  منابعی که معرفی کردید عالی بود.
  به نظر من دانش آموزایی که واسشون سخته کتاب لنینجر رو واسه بیوشیمی بخونن میتونن از کتاب های خلاصه تر مثل اصول بیوشیمی، ضروریات بیوشیمی و یا شرح کامل بیوشیمی استفاده کنن.
  واسه خرید بعضی از این کتاب ها میتونن به انتشارات خسروی که یکی از فعال ترین موسسات برای چاپ کتب علوم پزشکیه مراجعه کنید…

 25. 자미라 سمیرا می‌گه:

  اگه می شود لطفا بگویید که مرحله دوم چگونه است وچند نفر قبولی دارد ….. من شهرستانی هستم یا امکان دارد که من مرحله اول قبول بشوم و بعد مرحله دوم که رقیب های من همه از شهرهای بزرگی چون تهران هستند قبول بشوم این بی انصافیه شهرستان ما حتی معلم خوب برای المپیاد نداره ……

 26. ویدا می‌گه:

  من سال اول دبیرستان هستم عاشق زیست و دوست دارم اسال در زیست رتبه بیاورم اگر من از تابستان شروع کنم به درس خواندن ایا موفق می شوم اصلا چند نفر در المپیاد قبول می شوند؟

 27. فاطیما می‌گه:

  بهترین کتاب واسه امپیاد چیه می دانم همه خوب هستند اما کدام بهترینه

 28. هستی می‌گه:

  سلام من سال اول دبیرستان هستم بنظرتون اگه من از الان شروع به خوندن کنم به تنهایی میتونم سال دیگه مقام بیارم

 29. کیما می‌گه:

  با سلام
  دخترم در کلاس هفتم (سمپاد) درس میخونه و علاقه شدیدی به زیست داره میخوام بدونم از کی برای المپیادشروع کنم و الان چه کتابی را بخونه بهتره؟
  ممنون

  • fera می‌گه:

   با سلام و احترام

   همان طور که قبلا هم ذکر گردید هر چه زودتر شروع نمایند بهتر است
   در مرحله ی اول بهترین راهکار تسلط بر خود کتاب درسی ایشان در سال های اول متوسطه 2 می باشد .

 30. nasim می‌گه:

  اگه میشه هر چه زود تر جوابمو بدین چون هرچی به اون ادرستی که گفتین مراجعه میکنم نمیشه

 31. nasim می‌گه:

  سلام .خواستم بدونم که چه طور می تونم به اون سایتی که گفتین برم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

 32. فاطمه می‌گه:

  سلام ممنون از سایت خوبتون ولی نامردی که بگن المپیاد بعد از عید ولی یه دفعه نظرشون عوض شه بگن دو روز بیشتر وقت ندارید

 33. nasim می‌گه:

  با سلام و ممنون از سایت بسیار خوبتون.
  من سال اول دبیرستانم و هر6جلد کتاب های سولومون رو گرفتم و کلاسم میرم ولی خواستم بدونم چه طور برنامه ای واسه خوندن داشته باشم که هم بتونم به درسای مدرسه ام رسیدگی کنم هم واسه المپیاد آماده شم.

 34. سیدعرفان صمصامی می‌گه:

  باسلام
  باتشکرفراوان ازراهنمایی های مضاعفتان

 35. میلاد می‌گه:

  سایت خوبیه ممنون

 36. Saman می‌گه:

  ممنون از راهنمایی
  یه سوال هم اینکه منظور از “منابع تخصصی المپیاد زیست شناسی” در مرحلهی دوم مثلأ چه کتاب هایی هستند؟

 37. Saman می‌گه:

  سلام :دی
  می خواستم بپرسم که آیا خوندن کتاب های دوره های متوسطّه لازمه یا خوندن همین کتاب هایی که گفتین بسه؟:دی

  باتشکّر

 38. حسین می‌گه:

  سلام من 30 روز بیشتر وقت ندارم واس المپیاد میشه این کتاب رو تواین 30 روز خوند

 39. شقایق می‌گه:

  من سال دومم و میخوام سال اینده تو المپیاد شرکت کنم اگه از الان شروع کنم میتونم رتبه بیارم ؟ با معلم و کلاس پیش رفتن بهتره یا این که خودم به تنهایی بخونم ؟
  خیلی ممنون از منابع مطالعاتی

 40. نگار خ می‌گه:

  چرا این قدر تمرینات سایتتون زیاده؟؟؟

 41. مهران دهقانی می‌گه:

  خیلی عالی بود حتما استفاده میکنم

 42. مریم می‌گه:

  واقعا ازتون متشکرم…..
  مم که خیلی استفاده کردم…..

 43. آزیتا فرهادی می‌گه:

  خیلی ممنونم عالی بود حتما استفاده میکنم

 44. زهرا پیرداده می‌گه:

  اسلام از لطف شما ممنونم که منابع المپیاد زیست شناسی را به ما معرفی کرده اید.خیلی خوب بود حتما استفاده میکنم.